A kód neve: Egy csodálatos elme felturingolva
avagy így ne tálald a homoszexualitás témáját, ha nem akarsz nácinak tűnni az egész világ előtt
Egy bölcs ember egyszer azt mondta:
Sose szabad fullba nyomni a kretént.
Emlékszik bárki arra a bizonyos filmre 2001-ből? Arra, ami John Forbes Nash amerikai matematikusról szól. Arról az emberről, aki a játékelmélet terén ért el kiemelkedő eredményt, és aki nem mellesleg paranoid skizofréniától szenvedett. És akit nem Sherlock alakított. Bocs. Szóval az a mozi 4 Oscar-díjat és 4 Golden Globe-ot kapott. Miért? Tudja a halál, 14 éve volt. Igazából az, hogy az A Beautiful mind kurvajó. És mit tesz isten? 2015-ben kijön egy ehhez kísértetiesen hasonló film, ami habár a meleg Alan Turingról szól, valahogy mégis... Neeeee. Ne cifrázzuk a hányást, mert attól se illatosabb, se szebb nem lesz. Mai filmünk - ha jól számolom - a 8 Oscar-díjra jelölt Kódjátszma.
Ha van film, ami tipikusan arra készült, hogy az Akadémia elé vigyék, ahol majd szépen összesöpröget ezt-azt, akkor az a Kódjátszma. Nagy nevek: pipa. Megható, kemény társadalmi témákat feszegető forgatókönyv: pipa. Narratív történetvezetés: pipa. Korreleváns történelmi idősík: pipa. Hangzatos bölcsességek: pipa. A film során legalább egyszer elhangzik a film címe: pipa. És úgy... ajj. Úgyis addig fogtok basztatni, míg meg nem mondom, mi a bajom, ugye?!
Alan Turing tisztessége érdekében követelem, hogy forgassanak az életéről egy új filmet!
Aki nem tudná, ki is az az Alan Turing: angol matematikus, aki a modern számítógéptudomány egyik atyja volt. És például ő volt az is, aki részt vett a németek rettegett Enigma-kódjának feltörésében a II. világháború alatt. Vagy annak, aki odafigyelt infó órán gimiben, ismerős lehet a Turing-teszt is, mely azt hivatott eldönteni, gondolkodik-e egy gép? Ez így kellőképp izgalmasnak tűnik, miért is ne lehetne belőle filmet készíteni, pláne, hogy Hollywood manapság zabálja az életrajzi ihletettségű filmeket?
A történet azzal kezdődik, hogy rendőrt hívnak a Turing-házhoz, úgy tűnik, betöréses lopásról van szó. Már rögtön az elején kapunk egy kis kikacsintást, spoiler allert! hihi, ciános poén, kurva eredeti ellőni a végkifejletet 3 perc 45 másodperc után. spoiler allert!
Aztán elég hamar ki is robban a II. világháború, emberünk pedig rövid úton, isten tudja miért, vintage nácik kíséretében bemenetel a Bletchley parkba. Az állásinterjút szemét HR-esként Tywin Lannister tartja. Meglepő, de rögtön ki is akarja dobni a kissé személyiségzavaros Turingot - Sherlock viszont marad, és jöhet további 100 percen át tartó érzelmi fasszopkodás.
A zseni persze nem maradhat társak nélkül, ezért összeáll a nyelvészekből, matematikusokból és rejtvényfejtőkből álló Szupercsapat. Feladatuk az, hogy feltörjék az Enigmát, erre azonban csupán 24 órájuk van, mivel a rejtjelezés minden nap éjfélkor megváltozik. Adott hát a kérdés: a zseniális elmék meg tudják fejteni a világ legbonyolultabb üzenettitkosítását? Sikerül-e megnyerniük ezzel a háborút? Mekkora áldozatokat hozhat egyetlen ember a világ békéjéért? És vajon joga van-e istent játszani? S hogyan alakul egy homoszexuális férfi sorsa a kegyetlen '40-es években? Ezeket a szignifikáns kérdéseket is boncolgatja e remek alkotás.
Ja igen. Turing meleg volt.
Amit a film második fele elég erősen hangsúlyoz is. Aki nem volt tisztában ezzel a ténnyel (mert mondjuk lusta volt felcsapni a Wikipédiát, mielőtt elment moziba, vagy elindította a torrent letöltését), az a film második felében kap a fejéhez, hogy JAAAAAAAAAAAAA, szóval ezért van az, hogy még egyszer sem akarta megdugni Joant (Keira Knightley), pedig már megkérte a kezét?! Ezzel az égegyadta világon semmi baj, a homoszexualitás nem a nyolcvanas évek szülötte. A baj azzal van, hogy a brit társadalom egészén kívül a film maga is devianciaként kezeli a témát. Pedig elméletileg pont azért jött létre, hogy felhívja a figyelmet arra a közigazságtalanságra, ami miatt Turing haláláig szenvedett. Nem hiszem, hogy azért viselkedett furán, kerülte az emberek társaságát, dadogott, fejezte ki nehezen a gondolatait, kerülte a szemkontaktust, merült bele folyton a gondolataiba, révedt a múltba, és rendelkezett átlagon felüli intellektussal, mert homokos volt. Nem vagyok orvos, de ez maximum csak Asperger-szindrómára utal. A probléma az, hogy ezen apró kis megbélyegzés miatt a film alkotói sem lesznek jobbak a náciknál. Éppen ezért, ha van igazság a földön, Turing életét újra megfilmesítik, és azúttal ezeket az alkotókat a közelébe sem engedik a készülő mozinak.
A fekete leves: Knightley simán leszínészkedi Cumberbatcht
Ha túllendülünk a szar történeten, talán várhatnánk némi csodát a színészi teljesítménytől, a rendezéstől, a zenétől, bármitől, amitől egy kicsi hit is marad bennünk az emberiségben. Hát nem. A dialógusokat vélhetően egy rosszabb képességű hatodikos kislány írhatta, oraveczcoelhoi haljammal.
Néha azok az emberek, akiket semmire sem tartanak képesnek, visznek véghez mások számára elképzelhetetlen tetteket.
Benedict Cumberbetchel egyébként - isten lássa lelkem, imádom őt - tényleg az volt a baj, hogy fullba nyomta a kretént. Kimaxolta a verbális és nonverbális kelléktárát, le a kalappal a mimikája és minden előtt, amit általában művel, korunk legjobb karakterszínészének tartom, itt viszont túl sok volt belőle. Azért megcsillant néha a zseni, de a kretén erősebb volt. Meglepne, ha alakítása meghozná neki a legjobb férfi színész Oscarját.
Egyébként MESSZE A LEGIDEGESÍTŐBB FILMZENE a Kódjátszámé, amit valaha hallottam. Kurvára irritáló, mikor random könnybelábadásnál, vagy "súlyos társadalmi problémákat" boncolgató jelenetnél kezd el szólni az érzelmes muzsika, hadd tudja már a néző, hogy most mindenkinek sírnia kell ám. Hogy az anyámba jelölhették ezt a legjobb filmzene kategóriában?! A másik, hasonlóan idegesítő mozzanat a korabeli felvételek bevágásai voltak. Nem mondom, hogy teljesen elbaszott az ötlet, inkább a kivitelezés az: a mini-érzelmi csúcsponton belebegtetett, hatásvadász klippek és hangsávok nem könnyítették a történelemben való elhelyezkedést, inkább csak irritálóak voltak. Morten Tyldum ezek után pedig ássa el magát, kurva mélyre.